czwartek, 21 kwietnia 2016

Jak ocenić czy obraz jest autentyczny


Niestety coraz częściej na rynku dzieł sztuki spotkać się można z podróbkami i kopiami najbardziej pożądanych obiektów. Jeśli poszukujemy takiego przedmiotu, przed dokonaniem zakupu, dobrze jest zrobić odpowiednie rozeznanie na rynku. Gwarancją dobrej inwestycji jest bowiem autentyczność dzieła. Nie jest to takie proste, gdyż oszuści potrafią dzisiaj tworzyć bardzo dobre falsyfikaty. na co zwrócić uwagę przed zakupem? Czy kierować się przed wizytą w skupie antyków lub skupie srebra?

Przede wszystkim należy pamiętać, że kopia wygląda jak oryginał. Różnice można wychwycić tylko  w szczegółach. Przed zakupem pracy danego autora trzeba zapoznać się z jego innymi dziełami, przyjrzeć się bliżej jego sposobowi podpisywania się. Jeśli jest taka możliwość należy udać się do muzeum, w niektórych z ich można przyjrzeć się obrazom z bliska. Zwłaszcza warto zwrócić uwagę na ich tył, aby dowiedzieć się jak wygląda stare płótno. Kopie najłatwiej można poznać właśnie po tym szczególe. Dobrze jest przyjrzeć się również powierzchni obrazu - strukturze farby, wyrazistości barw itd. W ocenie pomoże także rama, jeśli dzieło ją posiada.
Przed sfinalizowaniem transakcji warto szczegółowo zapoznać się z dziełem - można nawet powąchać go. Kopie bowiem mogą pachnąć stosunkowo świeżą farbą. Obrazy olejne potrzebują naprawdę długiego okresu zanim zapach zniknie.
Kolejnym krokiem jest rozeznanie się w cenach, które osiągnęły inne dzieła danego artysty i zapoznanie się z jego twórczością i reputacją. Pozwoli to na uniknięcie zakupu falsyfikatu. Wielu artystów (np. Salvador Dali) podpisywało nieraz puste kartki, które trafiały do obiegu i wykorzystywały j osoby tworzące niejako na rachunek danego artysty. Można także prześledzić losy danego przedmiotu, jego poprzednich właścicieli itd. Jeśli mamy wątpliwości warto zwrócić się o pomoc do specjalisty lub eksperta. w tej dziedzinie. Warto o tych kwestiach  pamiętać o tym także zanim odwiedzimy skup srebra czy skup antyków

Wpis powstał przy pomocy pracowników kantoru: http://skupmonet.biz/

1 komentarz:

  1. To sprawa dla profesjonalistów! Mieliśmy ostatnio możliwość zakupu obrazu na pchlim targu... zrezygnowaliśmy jednak. Zbyt małą mamy wiedzę w tym temacie

    OdpowiedzUsuń